Oprogramowanie zastrzeżone: co to jest? Charakterystyka i przykłady (2023)

Na świecie istnieje oprogramowanie, jakie możemy sobie wyobrazić: od prostych edytorów tekstu po bardzo złożone programy służące do wysyłania sond kosmicznych na inne planety. Różne istniejące oprogramowanie jest zwykle opracowywane przez zespół ludzi, a następnie wydawane lub wydawane na określonej licencji.

W zależności od licencji użytej do uruchomienia lub wydania produktu, danemu oprogramowaniu można nadać klasyfikację, a jedna z tych klasyfikacji nazywa się oprogramowaniem zastrzeżonym.

Software Propietario: ¿Qué es? Características y Ejemplos (1)

Treść

 • Definicja oprogramowania prawnie zastrzeżonego

  Oprogramowanie prawnie zastrzeżone jest jednym z kilkurodzaje oprogramowaniaktóre istnieją na rynku i ze względu na swój charakter często nazywane jest także oprogramowaniem własnościowym.

  Ale jak dokładnie rozpoznać oprogramowanie prawnie zastrzeżone? Cóż, na pierwszy rzut oka nie da się tego zrobić, w rzeczywistości musisz przeprowadzić trochę badań, a jeśli wiesz, gdzie szukasz, łatwo będzie to zidentyfikować, ponieważ istnieją ważne czynniki, które mówią ci, że oprogramowanie, które masz przed sobą z Ciebie jest zastrzeżony lub zastrzeżony: dostęp do Twojego kodu źródłowego.

  Przez dostęp do kodu mamy na myśli to, czy można uzyskać dostęp do kodu źródłowego, czy nie, ponieważ w przypadku oprogramowania zastrzeżonego lub zastrzeżonego jego główną cechą jest to, że dostęp do kodu źródłowego nie jest dozwolony, to znaczy, że kodu nie można zobaczyć. czcionka formularza.

  Kod źródłowy Aoprogramowaniezastrzeżone mogą być widoczne i manipulowane jedynie przez programistów. Żadna osoba trzecia nie może nawet przeglądać tego kodu, ponieważ w niektórych przypadkach może to zostać uznane za naruszenie prawa.

  W niektórych rzadkich wyjątkach firma będąca właścicielem (lub właściciel w przypadku osoby prawnej) kodu może udzielić wyraźnej zgody stronie trzeciej, aby umożliwić jej przeglądanie kodu programu lub modyfikowanie go, ale Są to przypadki raczej rzadkie i nie zdarzają się zbyt często.

  W przypadku oprogramowania zastrzeżonego osoba posiadająca prawa autorskie ma pełną swobodę wyboru tego, co użytkownik może, a czego nie może zrobić z danym oprogramowaniem. Innymi słowy, z oprogramowania prawnie zastrzeżonego można korzystać wyłącznie na warunkach wskazanych przez właściciela tego oprogramowania.

  Oprogramowanie prawnie zastrzeżone jest często postrzegane jako przeciwieństwo wolnego oprogramowania, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że to drugie zapewnia użytkownikowi dużą swobodę podczas przeglądania, używania, modyfikowania i rozpowszechniania programu, to z pewnością można mu przypisać odwrotną rolę .

  W rzeczywistości możemy powiedzieć, że termin oprogramowanie zastrzeżone lub zastrzeżone zostało stworzone w celu nadania nazwy programom, które tłumią którąkolwiek z czterech podstawowych wolności, jakie daje nam wolne oprogramowanie.

  Rodzaje oprogramowania prawnie zastrzeżonego

  Oprogramowanie prawnie zastrzeżone jest dość zróżnicowane. Istnieje wiele rodzajów programów, które pasują do tej kategorii, ale należy podkreślić, że czasami jest to uważane za oczywiste i nie zawsze tak jest: oprogramowanie zastrzeżone niekoniecznie jest oprogramowaniem płatnym.

  Zgadza się, to, że nie widzimy kodu źródłowego konkretnego programu, nie oznacza, że ​​trzeba za niego zapłacić. Jest to wyraźnie coś, co zdarza się w bardzo nielicznych przypadkach, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków jest to oprogramowanie zastrzeżoneoprogramowanie komercyjneoznacza to, że wiąże się to z kosztami.

  Istnieją różne rodzaje oprogramowania prawnie zastrzeżonego, chociaż musimy wyraźnie zaznaczyć, że dla każdego z nich istnieją również bezpłatne alternatywy, więc jeśli znajdziesz jakieś oprogramowanie zastrzeżone, a nie masz możliwości nabycia jego licencji (jeśli jest ona płatna) to Nie rozpaczaj i poszukaj darmowej alternatywy.

  • System operacyjny: Najlepszy przykład prawnie zastrzeżonego oprogramowania możesz znaleźć codziennie zaraz po włączeniu komputera, przynajmniej oczywiście używasz Linuksa lub jakiejś niekomercyjnej wersji pochodnej. Zdarza się, żeoprogramowanie systemowetakie jak Windows lub Mac są bardzo częstymi przykładami prawnie zastrzeżonego oprogramowania i jest bardzo prawdopodobne, że masz jedno z nich na swoim komputerze stacjonarnym lub laptopie.
  • Przeglądarki internetowe: Jaka jest najczęściej używana przeglądarka internetowa na świecie? Oczywiście Google Chrome. Czy jest to przeglądarka wiążąca się z kosztami? Nie, ale jednocześnie nie jest to darmowa przeglądarka, bo nikt nie może mieć dostępu do jej kodu i na wszelki wypadek mamy na myśli sam kod Chrome, a nie projekt Chromium, z którego się wywodzi i który oczywiście ma swoje różnice .
  • Program antywirusowy: Cóż, włączyłeś komputer, uruchomiłeś zastrzeżony system operacyjny i prawdopodobnie otworzyłeś przeglądarkę tego samego typu, co Chrome lub Safari. Jaki inny ważny program na pewno został uruchomiony po uzyskaniu dostępu do pulpitu komputera? Antywirus, czy to adarmowy program antywirusowy dla systemu Windowslub płatny i jest całkiem prawdopodobne, że to, które zainstalowałeś, jest oprogramowaniem prawnie zastrzeżonym, w końcu nie ma większego sensu, że istnieje darmowy program antywirusowy o otwartym kodzie źródłowym, który może zobaczyć i wykorzystać każda złośliwa osoba trzecia ich przewaga, co?PRAWDA?
  • Oprogramowanie biurowe: Innym klasycznym przykładem oprogramowania autorskiego jest to, które zwykle służy do wykonywania określonych zadań biurowych i zdarza się, że w zdecydowanej większości przypadków pakiet biurowy, który znajdziemy, to nic innego jak dobrze znany Biuro od Microsoftu. Jeśli przez przypadek z jakiegoś powodu nie udało Ci się zdobyć pakietu Office, prawie na pewno korzystasz z bezpłatnej alternatywy, takiej jak ukochany LibreOffice, ale obecnie tak łatwo jest zdobyć piracką wersję, że często pomija się wersję bezpłatną .

  Oprogramowanie zastrzeżone a oprogramowanie bezpłatne: różnice

  Jak powiedzieliśmy kilka akapitów temu, oprogramowanie własnościowe jest często postrzegane jako jego przeciwieństwodarmowe oprogramowaniei z pewnością mają między sobą ogromne różnice, które sprawiają, że wyglądają jak naturalni rywale. Zobaczmy zatem, jakie są różnice, które umieszczają wolne oprogramowanie i oprogramowanie zastrzeżone w przeciwległych krańcach pierścienia.

  Licencje i wolności

  Oprogramowanie autorskie jest zwykle wydawane na specjalnych licencjach, które uniemożliwiają normalny dostęp do kodu źródłowego lub możliwość dokonywania w nim modyfikacji, nie wspominając już o tym, że warunki, na jakich można korzystać z programu, są również ograniczone.

  W przypadku wolnego oprogramowania nic takiego się nie dzieje, ponieważ możemy z niego korzystać, kiedy i jak chcemy, możemy studiować jego kod, a nawet modyfikować go i dzielić się nim z resztą społeczności.

  Rozwój

  Kluczowa różnica między wolnym oprogramowaniem a oprogramowaniem zastrzeżonym polega na tym, że w rozwój tego ostatniego mogą interweniować wyłącznie osoby wyraźnie do tego upoważnione, należące do firmy będącej właścicielem oprogramowania lub posiadające specjalne pozwolenie.

  W przypadku wolnego oprogramowania praktycznie każdy, kto posiada niezbędną do tego wiedzę, może interweniować w jego rozwój; wdrożenia i ulepszenia nie są pozostawione w rękach i umysłach nielicznych.

  Przyszły

  Posiadanie własnego oprogramowania nie oznacza, że ​​będzie ono stale udoskonalane, bo jeśli np. stojąca za nim firma zbankrutuje lub po prostu zdecyduje się zaprzestać produkcji produktu, to nigdy więcej nie otrzymacie aktualizacji, chyba że inna firma przejmie jej produkty prawa.

  Tak się nie dzieje w świecie wolnego oprogramowania, gdyż programy cieszą się poparciem całych społeczności i jest prawie pewne, że zawsze znajdzie się ktoś gotowy i chętny do przejęcia projektu, którego inni nie będą mogli kontynuować.

  Koszty

  W większości przypadków oprogramowanie autorskie tworzone jest w celu osiągnięcia zysku, a to może skutkować nałożeniem przez firmę deweloperską nowych opłat, odnowień licencji, a nawet wymagań związanych z zakupem innego produktu, np. systemu operacyjnego.Właściciel bardziej nowoczesny niż takie, które mamy, albo nowe urządzenie, to drugie dość powszechne np. w przypadku sprzętu Apple.

  W przypadku wolnego oprogramowania tak się nie dzieje: nikt nie zmusza nas do instalowania nowego systemu operacyjnego ani zmiany komputera co rok lub dwa lata, ponieważ nie ma w tym żadnego zysku ekonomicznego.

  10 przykładów oprogramowania prawnie zastrzeżonego

  Nie możemy dalej mówić o oprogramowaniu zastrzeżonym, nie włączając oczywiście kilku przykładów oprogramowania zastrzeżonego, więc rzućmy okiem na 10 z nich, abyś mógł lepiej zorientować się, jakiego rodzaju programy należą do tej grupy.

  Okna: System operacyjny Microsoftu jest przykładem oprogramowania własnościowego w pełnym tego słowa znaczeniu. Urodzony dla zysku, zmuszający użytkownika do zmiany sprzętu co kilka lat i posiadający wszelkiego rodzaju licencje, które prawnie (choć nie w praktyce) uniemożliwiają jego użytkowanie, modyfikację czy dystrybucję.

  Safari: Przeglądarka internetowa firmy Apple to kolejny typowy przykład prawnie zastrzeżonego oprogramowania, zarówno w wersji na komputer stacjonarny, telefon komórkowy, jak i tablet. Warto wspomnieć, że biorąc pod uwagę wykorzystywane technologie, silnik Safari jest uważany za wolne oprogramowanie, ale nie dajmy się zwieść, ponieważ jeśli spojrzymy na niego całościowo, jest to kolejny przykład oprogramowania prawnie zastrzeżonego.

  Biuro: Pakiet biurowy opracowany przez Microsoft to kolejny świetny przykład oprogramowania prawnie zastrzeżonego. Programy takie jak Word, Excel czy Powerpoint są częścią tego dobrze znanego pakietu narzędzi. Czasami możemy też pozyskać dodatkowe programy, jeśli jesteśmy skłonni za nie zapłacić, jak np. między innymi klient pocztowy Outlook czy menedżer baz danych Access.

  Photoshopa- Słynny edytor zdjęć i obrazów firmy Adobe to kolejny dobrze znany przykład prawnie zastrzeżonego oprogramowania. Jest to bardzo potężne narzędzie, z którego korzysta zdecydowana większość profesjonalistów z branży projektowania graficznego, a także ogólnie osoby rozpoczynające karierę w projektowaniu graficznym.

  Mają bardzo niewielu rywali na rynku, być może najbardziej godnymi uwagi są Corel Draw i GIMP, przy czym ten ostatni jest wolnym oprogramowaniem.

  Norton Antywirus: i tak jak wspomnieliśmy o Nortonie, możemy wspomnieć o kilku innych programach antywirusowych, które są oprogramowaniem zastrzeżonym, ale wystarczy wymienić jeden. Norton to jeden z najbardziej znanych i używanych programów antywirusowych na świecie, jego właścicielem jest firma Symantec, która dystrybuuje go zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, przy czym ta ostatnia integruje wiele ulepszeń i dodatkowych funkcji w porównaniu z wersją bezpłatną .

  iTunes: Do listy dodamy kolejny produkt Apple, tym razem będzie to dobrze znany odtwarzacz muzyki iTunes. W dzisiejszych czasach nie jest to już tylko odtwarzacz muzyki, ponieważ za jego pośrednictwem możemy także dokonywać zakupów różnych treści multimedialnych, takich jak piosenki, filmy, filmy itp.

  To jedna ze złotych gęsi Apple’a, generująca roczne zyski przekraczające 10 miliardów dolarów.

  Odtwarzacz multimedialny Windows: W wersji angielskiej znamy go jako Windows Media Player, natomiast w języku hiszpańskim jest to Windows Media Player. Jest to jeden z najstarszych produktów Microsoftu, który pozostaje niemalże aktualny do dziś, ponad dwie dekady po jego pierwszym wydaniu.

  Warto wspomnieć, że w najnowszych wersjach systemu Windows 10 nie jest on już uwzględniony, jednak nadal można go pobrać.

  Gra wideo: Oczywiście wszystkie gry wideo na świecie nie należą do kategorii oprogramowania prawnie zastrzeżonego, ale zdecydowana większość z nich tak. Każda gra wideo należąca do znanych franczyz i będąca własnością dużych korporacji jest z pewnością oprogramowaniem prawnie zastrzeżonym. W historii bardzo niewiele bezpłatnych gier wideo osiągnęło wysoki poziom popularności.

  AutoCADa: To jest przykład jednego z najstarszych prawnie zastrzeżonych programów, wypuszczonego pierwotnie w 1982 roku. Jest to jedno zProgramy do projektowaniazorientowany na CAD, czyli do wykonywania projektów wspomaganych komputerowo i jest używany głównie przez architektów i inżynierów do realizacji wszelkiego rodzaju małych, średnich i dużych projektów, będąc z pewnością najczęściej używanym oprogramowaniem tego typu na świecie.

  TeamViewer: Jest to autorskie oprogramowanie niezwykle wykorzystywane w działaniach związanych ze zdalnym wsparciem, co sprawia, że ​​jest bardzo powszechne w firmach wsparcia IT i podobnych firmach.

  Chociaż jest on szeroko stosowany w tym obszarze, funkcją TeamViewer jest umożliwienie jednemu komputerowi przejęcia kontroli nad innym, udostępniania plików, udostępniania pulpitu i nie tylko. Ze względu na swój charakter zawiera kilka funkcji bezpieczeństwa chroniących połączenie między urządzeniami.

  Streszczenie

  Z tego, co widzieliśmy w tym artykule, jasno wynika, że ​​zastrzeżone oprogramowanie jest jednym z najważniejszych aspektów obecnej technologii, ponieważ tego typu jest duża liczba bardzo popularnych programów i narzędzi, z których codziennie korzystają miliony ludzi.

  Od systemów operacyjnych po aplikacje multimedialne, autorskie oprogramowanie jest obecne wszędzie i chociaż na poziomie biurowym i biznesowym istnieją różne bezpłatne alternatywy dla powszechnie używanych programów, sektorem, który niemal całkowicie dominuje, są gry wideo.

  Uważane za odwiecznego rywala wolnego oprogramowania, oprogramowanie prawnie zastrzeżone ma kilka bardzo wyraźnych różnic, takich jak licencje i wolności, jakie daje użytkownikowi, cykle rozwoju i stałe wsparcie, i oczywiście w wielu przypadkach wiąże się z kosztami.

  Top Articles
  Latest Posts
  Article information

  Author: Patricia Veum II

  Last Updated: 16/12/2023

  Views: 5433

  Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

  Reviews: 87% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Patricia Veum II

  Birthday: 1994-12-16

  Address: 2064 Little Summit, Goldieton, MS 97651-0862

  Phone: +6873952696715

  Job: Principal Officer

  Hobby: Rafting, Cabaret, Candle making, Jigsaw puzzles, Inline skating, Magic, Graffiti

  Introduction: My name is Patricia Veum II, I am a vast, combative, smiling, famous, inexpensive, zealous, sparkling person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.